Методът на продуктивността на Айви Лий

Стогодишният метод на продуктивността на Айви Лий е добра стратегия, която е напълно актуална и за наши дни. Често най-простите неща са и най-ефективните. Опитайте този метод за седмица и ще усетите силата му.
Благодарение на практичния си ум, Лий е един от най-богатите хора за времето си. Известен е с лекотата в комуникацията си и ненатрапчивата си увереност, с която е прокарвал своите идеи в едни от най-големите компании. Той е и пионер в областта на връзки с обществеността.

 

Ето и метода му, който се състои в 5 стъпки:

1. В края на всеки работен ден, напиши на лист 6 най-важни неща, които трябва да постигнеш утре. Не пиши повече от 6.

2. Подреди ги по приоритети, като започнеш от най-важното.

3. Когато отидеш на работа следващия ден, концентрирай се само върху първата задача. Работи, докато не я приключиш, а след това премини към втората. Спазвай този принцип за всичките останали.

4. Ако не изпълниш всички шест задачи, премести оставащите в списъка за следващия ден, но отново не надвишавай бройката от 6.

5. Повтаряй този процес всеки работен ден.

 

 

Какво прави този опростен метод, толкова ефективен?

На първо място се тренира най-важното умение- да приоритизираме правилно. Това е основна стъпка към добре организираната и свършена работа.
Оказва се, че употребата на прости правила, създава по-малко съпротиви за прилагането на дадено нещо. Това създава усещане за контрол и увереност. Сложните от своя страна, изискват повече време за разбиране и създават чувство за тревога и обърканост, което блокира потенциала.
Ограничението от 6 задачи, помага да изчистим деня си от излишното и да пресеем истински важното. Ако нямаме ограничение в броя, то е вероятно да изпаднем в ситуация на лутане и хабене на нужна енергия. Добре познато е, че колкото повече варианти имаме за нещо, толкова по-малко удовлетворение изпитваме от взетото решение.
Подготовката от предния ден ни дава ясна посока от сутринта. По този начин ние не губим време в мислене и съставяне на списък от задачи.
Извършването само на една задача води до по-ефективен и качествен резултат. В противовес на това е мултитаскингът, който е силно разпространен в момента. Но това да изглеждаш зает, не те прави по-деен. Всъщност се получава точно обратното. Можеш да си много добър, само ако фокусираш вниманието си върху едно нещо. Иначе по този начин разпределяш 1 единица енергия върху 10 цели, докато всяка една от тях изисква сама по себе си цяла единица, за да се получи добре. Прецизността изисква концентрация и постоянство.
Започването на деня с първата по приоритет задача е полезен навик. Като най-важна тя ще изисква най-много ресурси. Сутрин имаме повече енергия, отпочинал ум и по-добра концентрация, което ще улесни изпълнението ѝ.

 

източници: curiosity.com; jamesclear.com

Добавете Вашия коментар

error: Съдържанието е защитено!