Каква е разликата между емоции и чувства?

Какво е емоция?

Емоциите са отговор от базово ниво, идващи от субкортикалните области на мозъка, амигдалата и вентромедиалната префронтална кора. Те се съдържат в нашата лимбична система, която е центърът за преработка на емоции. Това означава, че те са алогични и ирационални, защото нашата лимбична система е преди неокоретексът (частта от мозъка, която работи с анализ, мисли, причини и взимане на решения) т.е по-архаична и инстинктивна структура в мозъка. Емоциите създават биохимична реакция в тялото и повлияват на физическото състояние. От еволюционна гледна точка този процес е помагал на човека да оцелее, като е създал бърза реакция към заплахата, наградата и средата. Емоционалните реакции са кодирани в гените ни, има леко индивидуални различия и зависимост от обстоятелствата, но в основата си са универсални за всички хора.

Има хиляди емоции и множество вариации към тях. Рядко изпитваме само една единствена емоция към даден момент. Често те са няколко. Например, когато усещате тревога, може да изпитвате и тъга, и страх. Емоциите са комплексни и включват в себе си много физически и ментални отговори, като тяхната основана функция е да генерират специфично действие спрямо стимул. Например: Когато видите куче, което тръгва да ви напада, незабавно изпитвате страх. На база на този страх предприемате действие, което да е отговор на стимула, в случая кучето.

Емоциите могат да бъдат измервани обективно чрез кръвно налягане, мозъчна активност, лицева експресия и позиция на тялото. Има много класификации за тях, но не и една универсална. Уилям Джеймс предлага 4 базови емоции: страх, траур, любов и ярост, базирани на реакции на тялото. Пол Екман определя 6 основни емоции: гняв, отвращение, страх, щастие, тъга и възторг. Ричард и Бернис Лазарус извеждат списък с 15 различни емоции: естетическо преживяване, гняв, тревожност, съчувствие, потиснатост, завист, уплаха, благодарност, вина, щастие, надежда, ревност, любов, гордост, облекчение, тъга и срам. Психолозите идентифицират 27 емоции: възхищение, обожание, оценяване на естетическото, учудване, гняв, тревожност, страхопочитание, неудобство, скука, спокойствие, объркване, презрение, ненаситност, разочарование, погнуса, емпатична болка, вдъхновение, завист, вълнение, страх, вина, ужас, заинтересованост, радост, носталгия, гордост, облекчение, романтика, тъга, удоволствие, сексуално желание, изненада, симпатия и триумф.

 

Какво са чувства?

Чувствата от друга страна са продукт на нашето мислене. Те произлизат от неокортикалните области на мозъка (частта от мозъка, която работи с анализ, мисли, причини и взимане на решения). Има над 4000 вида чувства. Те са менталните “представители” на емоциите. Тяхната природа е субективна, защото е повлияна от личния опит, нагласите и спомените. Емоцията тръгва първа, но после как ще бъде разпозната и класифицирана, зависи от човека, понеже чувството е оформено от индивидуалния характер и история. Двама човека могат да изпитват една и съща емоция, но да я категоризират с различни имена.

Чувствата са умствени преживявания на телесните усещания, които възникват, когато мозъкът интерпретира емоциите, които са физически състояния, възникващи от отговорите на тялото към външни стимули.

 

 

Каква е разликата между емоции и чувства?

  • Емоциите определят началното настроение, а отговорът към външния свят идва от чувствата.
  • Чувствата са причинени не от ситуации и хора, а по какъв начин мислим за тях.
  • Хората и ситуациите не могат да повлияят директно на чувствата.
  • Докато емоциите са инстинктивни и общовалидни за всеки един от нас, значението което те имат и чувствата, които произлизат от тях са индивидуално обусловени от нашето програмиране на миналото и настоящето.
  • Чувствата са базирани на човешкия темперамент и личен опит.

 

Какво е настроение?

В психологията, настроението е емоционално състояние. В контраст с емоциите и чувствата, настроенията са по-малко специфични, по-малко интензивни, и по-малко склонни към провокация от определен стимул или събитие. Най-често те са описани като позитивни и негативни. С други думи, хората често говорят за това дали са в добро или лошо настроение.

 

Емоциите и чувствата играят огромна роля в това как ние преживяваме и се свързваме със света. Те са движещата сила зад много поведения, които могат да са полезни или вредни. Ключовото тук е да се разбере разликата между двете, за да се стигне до осъзнаване и определяне на причините за даден вид поведение и усещане. Това ще ни даде възможност да направим съзнателен избор как да преживяваме ставащото и как да се вписваме в света около нас. Ежедневно изпитваме широк спектър от емоции, чувства и настроения, което е напълно нормално и човешко. Понякога мислим, че емоциите са наши врагове, но те са проява на нашето същество, на това кои сме в дадения момент. Ако изключим тази част от нас, изпускаме невероятна възможност да научим нещо ново. В човешките отношения нашите емоции и чувства ни насочват как да се държим в определени ситуации- да вярваме или да сме мнителни, да се отпуснем или да сме напрегнати. Тази интуитивна мъдрост идва отвътре.

Когато се учим да разбираме нашите емоции, ние ставаме по-силни. Когато разпознаваме физическите симптоми, които съпровождат определени чувства, ние се научаваме да контролираме своето съзнание и действия. Когато мислим през собствените си емоции, ние следваме логика, която е правилна посока за положително израстване. Колкото по-интелигентни сме относно своите емоции, толкова по-осъзнати в живота ще бъдем.

Добавете Вашия коментар

error: Съдържанието е защитено!